cs:uzivatel:sw:uvod

Operační systémy

V současnosti máme zkušenosti s provozem eduroam na operačních systémech MS Windows 98/2000/XP/Vista a na Linuxu. Systémy firmy Microsoft starší než MS Windows XP nemají žádnou podporu pro bezdrátové sítě. Veškeré funkce jsou závislé na software, který dostanete společně s bezdrátovou kartou. Tento software mívá podporu protokolu 802.1x převážně velmi nekompletní, a tak v rámci eduroam bývají karty zřídka použitelné. Naštěstí pro tyto případy je téměř všude implementováno ověřování pomocí www formuláře (eduroam-simple), a tak může téměř každý uživatel využívat výhody roamingu, byť s nižším komfortem.

MS Windows XP přišly s systematickou podporou bezdrátových sítí. V základní verzi obsahují podporu 802.1x s podporou pro šifrování pomocí 128bit WEP. SP2 rozšířil šifrování i o silnější šifru WPA/TKIP. Konfigurace pro připojení je standardizovaná a popsaná v našem návodu. Někteří výrobci karet situaci poněkud komplikují tím, že dodávají specializovaný software pro nastavování své karty. Užitná hodnota tohoto software je mnohdy diskutabilní. Uživatel se musí rozhodnout, jestli bude používat standardní ovládání a nebo jestli mu lépe vyhovuje specializovaný software.

U Linuxu je situace lehce komplikovanější. Používání komplikují ovladače, které je nutné získat z různých zdrojů. Některé karty se v systému prezentují jako standardní rozhraní ethX (a jsou podporovány distribučními kernely), dalším častým označením je wlanX a jiné používají raX nebo athX. Toto označení lze navíc libovolně měnit nastavením udevu. Dále není standardizována ani situace u mechanizmu ověřování, připravili jsme pro vás návody pro XSupplicant a nověji pro WPA Supplicant.

K dispozici jsou návody:

Poslední úprava: 2015/03/26 14:02